PO RAZ PIERWSZY W PRZEDSZKOLU - INFORMATOR DLA RODZICÓW

Jesteś tu: » Strona startowa » Dla rodziców » PO RAZ PIERWSZY W PRZEDSZKOLU - INFORMATOR DLA RODZICÓW

INFORMATOR DLA RODZICÓW

„PO RAZ PIERWSZY PRZEDSZKOLU”

Debiut w przedszkolu to nie łatwa sprawa! Malucha czekają poważne zmiany w życiu, często trudne do zaakceptowania. Ale to, co nowe, wcale nie musi być niedobre. Do trudnych sytuacji trzeba po prostu dziecko i siebie przygotować.  Dziecku, Rodzicom i sobie życzymy, aby ten pierwszy krok do samodzielności łączył się z miłymi przeżyciami.

Aby ułatwić Waszym pociechom pomyślny start w naszej placówce mamy dla Państwa kilka rad, które pomogą pozytywnie przygotować dziecko do przedszkola.

Proponujemy zacząć już od momentu zapisania dziecka do przedszkola, wtedy w domu:

• wprowadzamy stały rytm dnia,
  • przyzwyczajamy dziecko do samoobsługi,
  • odzwyczajamy od smoczków, pampersów, nocniczka,
  • przyzwyczajamy do urozmaiconych potraw, bez rozdrabniania pokarmów – trzylatek może swobodnie gryźć,
  • wdrażamy dziecko do przestrzegania umów i zasad,
  • przygotowujemy dla trzylatka wygodny strój do samodzielnego ubrania, który można pobrudzić pastelami lub farbami,
  • zabieramy je na zakupy i wspólnie wybieramy to, co będzie mu potrzebne w przedszkolu,
  • rozmawiamy  z dzieckiem, udzielając odpowiedzi na nurtujące je pytania, pozbawiamy lęku, obaw, niepewności.

W pierwszych dniach w przedszkolu:

• wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, by po drodze mieć czas na rozmowę i nie ponaglać w zdenerwowaniu malucha,
  • zdecydowanie i spokojnie żegnajcie się z dzieckiem, jednak nie za długo, by nie przedłużać trudnego rozstania,
  • płaczącemu dziecku powiedzcie, że teraz pocieszy go pani i czekają na nie inne dzieci, które chcą się z nim pobawić,
  • nie okazujcie dziecku własnych rozterek: zostawiając je w przedszkolu przekazujecie mu wtedy swoje lęki,
  • pozwólcie dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu do przedszkola (np. przytulankę, poduszeczkę, kocyk, chusteczkę),
  • w początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje się bardzo długi,
  • nie mówcie dziecku, że przyjdziecie po nie wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe, że was nie ma, nie składajcie obietnic, których nie możecie wypełnić.

Co do przedszkola?

• luźne spodnie lub spódnica z gumką, bluza dresowa lub lekki sweterek – czyli ubiór „na cebulkę”, ważniejsza wygoda od elegancji,
  •  kurtka z suwakiem, który łatwo się zapina,
  •  ubrania z rozciągliwymi dekoltami,
  •  majtki i spodnie na zmianę (gdyby zdarzyła się „wpadka”),
  • podkoszulek do przebrania,
  • piżamka podpisana imieniem i nazwiskiem dziecka,
  • pantofelki podpisane inicjałami dziecka – najlepiej na rzepy,
  • przybory do mycia ząbków – oczywiście podpisane,
  • paczka lub kartonik chusteczek higienicznych,
  • uśmiech na buzi i dobry humor !!!

Rodzice pierwszego dnia przynoszą ze sobą:

• pewność, że dziecko sobie poradzi,
  • zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkola,
  • uśmiech na twarzy, która będzie obserwowana przez dziecko i z której dziecko szybko potrafi wyczytać dobre i złe emocje.

Jeśli w Waszych sercach rodzi się niepokój, czy dobrze robicie oddając dziecko do przedszkola, to chce was uspokoić i zapewnić, że w naszej placówce cały personel jest profesjonalnie przygotowany do pracy jaką wykonuje.

Każdy pracownik przedszkola bardzo się stara, by Wasze dziecko:

• czuło się w nim bezpiecznie,
  • spędzało czas radośnie,
  • nauczyło się być dzielne na miarę swoich możliwości i wieku,
  • umiało być z innymi,
  • rozwijało swoje zdolności i zainteresowania,
  • zdobywało nowe umiejętności.

Macie prawo do wypracowania wspólnie z przedszkolem, w drodze rozmów i dyskusji, mądrych warunków, które będą korzystne dla Waszego dziecka.

Pamiętajcie, że przedszkole to nie „przechowywalnia”, ale drugie - po domu – ważne miejsce w życiu Waszego dziecka. Zadbajcie  o to, by Was w tym miejscu nie zabrakło. Tylko wspólne poczynania rodziców i przedszkola stworzą klimat, w którym wszystkim ze sobą będzie dobrze.

Postarajcie się skorzystać z propozycji przedszkola, aby:

• w okresie sierpniowego dyżuru letniego odwiedzać przedszkole,
  • uczestniczyć ze swoją pociechą w ogrodzie przedszkolnym, w zabawach z innymi dziećmi,
  • prowadzić wielokrotnie swoje dziecko na spacer w stronę przedszkola – rozmawiajcie o nim z Waszym „skarbem”               i informujcie go, że to jest jego przedszkole, tu będą jego koledzy, jego zabawki, jego panie.

NIGDY NIE STRASZCIE PRZEDSZKOLEM !