ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Jesteś tu: » Strona startowa » CIEKAWE ARTYKUŁY » ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Pierwsze dni

w przedszkolu...

Okres adaptacyjny jest procesem osobistego rozwoju, w którym dziecko rozwija się samodzielnie. Zatem to ono ma się przystosować i przyswoić sobie zmiany. Wychowawca i rodzice mogą mu w tym pomóc, ale należy pamiętać, że ten etap "konfliktu" jest nieodłączną częścią sytuacji, w której maluch się znalazł.

CO TO JEST OKRES ADAPTACYJNY?

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu obfitować będą w cały szereg ważnych zmian: chodzi tu o pewnien etap przemian mających wpływ na dotychczas wykonywane przez nie zajęcia i jego relacje z rodzicami. Odtąd nie będzie już spędzać całego dnia w domu i zacznie rzadziej widywać się z rodzicami - będzie się musiało przystosować do nowego grafiku zajęć i w wielu przypadkach, jeść poza domem ze swoimi rówieśnikami (kolegami i koleżankami). Słowem - maluch zmienia otoczenie z tego, nad którym panuje, które kontroluje i które zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i ochronę na inne - nieznane mu, co w niektórych przypadkach może sprzyjać poczuciu zagrożenia  i izolowaniu się przez dziecko. teraz musi ono nauczyć się sposobów zachowania się w innym środowisku, bo już nie jest jedyne i musi przyswoić sobie zasady dzielenia się z innymi zabawkami, przestrzenią i osobami.

Ważne jest by pamiętać o tym, że:

KAŻDE DZIECKO W RÓŻNYM TEMPIE PRZECHODZI OKRES ADAPTACYJNY, MANIFESTUJĄC TO NA RÓŻNE SPOSOBY, ZAŚ MY - RODZICE I WYCHOWAWCY - NAUCZYMY SIĘ TO AKCEPTOWAĆ I SZANOWAĆ.

KILKA WSKAZÓWEK DLA RODZICÓW

• Poranne pożegnanie z malecm niech będzie krótkie, bez zbędnych słów, ponieważ im dłużej przeciągamy rozstanie - tym gorzej.
  • Przez pierwsze dni pozwólmy dziecku zabrać ze sobą ulubioną przytulankę, która pomoże przetrwać rozstanie z rodzicami i zasnąć na leżaku.
  • Poniedziałki  zwykle są  najtrudniejsze, ponieważ po pobycie w domu z rodzicami Państwa pociecha nie chce iść do przedszkola i protestuje. Jednak nie ulegajmy tym protestom - w następnych dniach dziecko się wyciszy. Podobna sytuacja może nastąpić po dłuższym pobycie w domu np z powodu choroby.
  • Nie zabieraj dziecka do domu, jeżli przy rozstaniu płacze. Jeżeli zrobisz to choć raz, dziecko będzie wiedziało, żę płaczem można wszystko wymusić.
  • W sprawach jedzenia nie decydujemy za dziecko : "Ona/ on tego nie lubi, prosze jej / jemu tego nie dawać do jedzenia". Jeśli nie istnieją żadne przeciwskazania lekarskie spóbujemy zachęcić dzieci do zjedzenia  nawet nielubianej wcześniej potrawy. Często zdarza się tak, że  w otoczeniu innych dzieci zjadają wszystko!