Niedziela,

2018-07-22

JAK OKIEŁZNAĆ NIESFORNEGO MALUCHA?

Jesteś tu: » Strona startowa » CIEKAWE ARTYKUŁY » JAK OKIEŁZNAĆ NIESFORNEGO MALUCHA?

"JAK OKIEŁZNAĆ NIESFORNEGO MALUCHA "

 

                Psychologowie przekonują , aby dziecko wychowywać od pierwszego dnia jego życia. Jednak rodzice maja inny punkt widzenia - jak dyscyplinować takiego  2- latka, który nawet kiedy bije cię po twarzy jest taki słodki. Zatem rozpieszczasz go, pobłażasz oraz pozornie karcisz, bo za chwilę  przebaczasz. Cały czas tkwisz w przekonaniu,  że jakimś  cudem twoje dziecko zmieni sie w prawdziwego aniołka. Nic z tego! Zupełnie jak w przysłowiu  - czego Jaś  sie nie nauczy,  tego Jan nie będzie umiał.

 

KOCHAJ WIEC  Z CAŁYCH SIŁ, ALE OD POCZĄTKU STAWIAJ WYMAGANIA.            Dzięki zakazom i nakazom  dziecko ma poczucie bezpieczeństwa  w świecie  oraz uczy sie życia w zgodzie  z sobą i innymi. Naturalną rzeczą jest, że nawet najspokojniejszy przedszkolak  sprawdza co mu wolno, a czego nie. Bywa nieznośny, by przekonać sie,  jaka będzie twoja reakcja .

 

Jak  poskramiać małego rozrabiakę?:

1. Stawiaj konkretne wymagania - dawaj proste komunikaty, czego absolutnie robić mu nie wolno.  Już z dwulatkiem można ustalić te reguły.  Bądź konsekwentny w swoich postanowieniach -  nie ustępuj dziecku.

2. Przyznaj sobie prawo do czasu dla siebie - jeżeli boli cię głowa albo jesteś zmęczony, a maluch żąda, abyś natychmiast sie z nim pobawił - wytłumacz mu że teraz jest to nie możliwe. Wymyśl jednak dla niego jakieś zajęcie i obiecaj, że pobawisz sie z nim wieczorem .

3 . Staraj się zachować zimną krew, gdy dziecko zaczyna krzyczeć, rzuca sie na ziemie.  Wtedy najlepszą metodą jest krótki komunikat : "wiem , że jesteś zły, ale nie kupię ci tej zabawki, bo...  " i ignorowanie zachowanie dziecka. Prędzej czy później zrozumie, że jego demonstracja przynosi efektu.

4. Spokojem reaguj na agresje - jeśli malec wpada w histerię i krzyczy  i gdy  cię nie słyszy.  Weź go za rękę i zaprowadź do pokoju, mówiąc : "porozmawiamy, jak sie uspokoisz ". Nie wolno absolutnie stosować kar fizycznych , ponieważ agresja budzi agresje i zwykle wymierzane są one pod wpływem negatywnych emocji osoby dorosłej przez co nie zostaje wytłumaczone dziecku, dlaczego otrzymuje karę - kara traci znaczenie wychowawcze i utrwala poczucie krzywdy u dziecka.

5. Dziecko może decydować samo - ustalcie to wspólnie z maluchem, że sam wybiera np. kolor spodni. Jednak pewne sprawy nie podlegają dyskusji, ponieważ maja na celu dobro dziecka. Im bardziej będziesz stanowczy tym szybciej dziecko zrozumie, że nie ma o co walczyć .

6. Nauczyć dziecko przepraszać - uczmy dziecko przez dawanie dobrych wzorców - dziecko najlepiej uczy sie przez naśladowanie, a nie przez słowne instrukcje.

7. Ustal rodzinne reguły i przypominaj je dziecku - to przemawia do dziecka lepiej niż stosowanie kar .


 

Dziecko tak naprawdę podstawy wychowania zdobywa do 10 roku życia. Jeśli do tej pory nie uda ci sie okiełznać rozrabiaka, ani się spostrzeżesz, a twoja pociecha może wyrosnąć na lidera podwórkowej bandy.